מה זה אתר ריספונסיבי?

2268

אתר אינטרנט טיפוסי מורכב ממגוון קבצים (כל דף באתר הוא קובץ בודד אשר מכיל בתוכו קוד ותמונות). דפי אינטרנט מעוצבים בעזרת קבצים הנקראים גליונות סגנונות מדורגים (CSS). בעזרת קבצי הCSS ניתן לבצע התאמה עיצובית כמעט לכל דבר בכל עמוד וזאת על מנת להגיע לתוצאה שבה האתר נראה ו"מגיב" בצורה שונה בהתאם למכשיר ממנו נכנסים לאתר.

לדוגמה, בזמן שמישהו צופה באתר ממכשיר שולחן עבודה רואה תפריט ניווט מיושר אופקית, מישהו שמציג את האתר ממכשיר נייד מקבל תפריט ניווט מיושר אנכית עם טקסט גדול יותר שקל יותר לקרוא אותו על מסך קטן יותר.

למה עיצוב רספונסיבי חשוב?

בעבר, גולשים היו נכנסים לאתרים רק מהמחשב השולחני. הרוב המכריע של המסכים היה באות גודל ולכן היה מאוד פשוט לפתח אתרים לרזולוציה קבועה. היום, יש לגולשים גישה לאתרי אינטרנט ממגוון רחב של מכשירים שונים עם מסכים הנעים בין כמה סנטימטרים כל הדרך עד ל68 ס"מ של מסך!! או יותר.
הציפיות השתנו.
הגולשים מצפים לאתר שבו הם מבקרים "לדעת" שהם משתמשים בטאבלט לעומת מחשב אישי. הם מצפים שהאתר יתאים להם – לא להיפך.

מכשירים שונים מגיעים גם עם ציפיות שונות במונחים של שימושיות. לדוגמה,גולשים המבקרים באתר מתוך הטלפון החכם מצפים להיות מסוגל ללחוץ על מספר הטלפון ושתהיה להם את האפשרות של חיוג אוטומטי של המספר. באופן דומה, הם מצפים לכתובת שתהיה לה אפשרות "לחץ להנחיות" המשתמשת ב- GPS של הטלפון ואופציות רבות נוספות.

אלטרנטיבות לאתרים ריספונסיבים

להרבה בעלי עסקים יש גרסה אחת של האתר אשר בה יש צורך במשקפיים על מנת לקרוא את התוכן והאתר אינו מותאם למכשירים סלולריים וטאבלטים ונדרש לעשות זום כדי לקרוא את התכנים.

בהתחשב בכמות הכניסות הגוברת ממכשירים סלולריים, זה הפיתרון הגרוע ביותר, שלא נדבר על כך שGoogle הוסיפה לרשימת גורמי הדירוג שלהם בדיקה של תאימות למובייל. אתר שמקבל דירוג רספונסיבי נמוך עלול לגרום לעצמו חשיפה נמוכה יותר בחיפוש וקידום אורגני.

יצירה של אתר נפרד

ישנם בעלי עסקים אשר מתחזקים 2 גרסאות של אתרים – האחת למחשב רגיל והאחת להתקן נייד.

בעוד גוגל הצהירה בפומבי כי עיצוב תגובה הוא התצורה המומלצת שלהם, הם גם אמרו כי בעל גרסה ספציפית לנייד של האתר שלך היא חלופה מקובלת (בתנאי שיש סיבה טובה לכך).